KNIGHT OF THE REEL AWARDS RESULTS (JUNE- JULY 2022 )

CATEGORY: Animation & Art

WINNER

The Wisteria Manor

Directed by Jeff Vernon

United States

CATEGORY: Best Actor

WINNER

THE IDEA OF THE CENTURY

Acted by Alexandre Spieser

France

CATEGORY: Best Actress

WINNER

The Wisteria Manor

Acted by Michelle R Arthur

United States

CATEGORY: Best Cinematography

WINNER

Beautiful Violence

Cinematographed By Steven Rimlinger

United States

CATEGORY: Best Director

WINNER

Beautiful Violence

Directed by Joey Medina

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

We Need Rent Money

Directed By Blake Evan Laitner

United States

THE IDEA OF THE CENTURY

Directed By Alexandre Spieser

France

CATEGORY: Best Female Director

WINNER

The Feeling Expert

Directed by Jamie Anderson

United States

CATEGORY: Best Film Score- Soundtrack

WINNER

What I’ve been through

Scored by Fabiano Montesano

Germany

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Blade

Scored By Peter Turner

United Kingdom

CATEGORY: Best Producer

WINNER

Death Club

Produced by Neel Esh patel

United States

CATEGORY: Best Sound Designing

WINNER

The Wisteria Manor

Sound designed by R Kim Shultz

United States

CATEGORY: Comedy short

WINNER

Mean?

Directed by Robert Vincent Grando

United States

CATEGORY: Crime short

WINNER

Powdered Rage

Directed by Frederick Wayne mcfeeters

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Beautiful Violence

Directed by Joey Medina

United States

CATEGORY:  Documentary Film

WINNER

Knights of the Fantasia

Directed by Khaled El Kebich

Algeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

IRON BODY

Directed by Jamie Pan

Australia

Washing Well Wenches and Friends

Directed by Fred McFeeters

United States

Jim Bilgere

Directed by Aram Voves

Austria

the sky is the limit

Directed by Mirka Anderson

United Kingdom

Nafkot – Yearning

Directed by malka shabtay

Israel

Mysteries of the World of Worlds

Directed by Andrzej Dudziński

Poland

CATEGORY: Episodic Television

WINNER

Man of a Funny Age

Directed by Joey Medina

United States

CATEGORY: Experimental Film

WINNER

Souper

Directed by Aram Voves

Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Jam It

Directed by John Dawson

United States

The Wisteria Manor

Directed by Michelle R Arthur

United States

 –

CATEGORY- Feature Script

WINNER

Felicity

Written by Manuel Caldas

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Persuasion

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

 –

Voyagers of the Fijian Pearl, an island tale

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

 –

Fifteen Times a Killer

Written by Steve Crawshaw

United Kingdom

 –

Trophies

Written by Paul Harker

United Kingdom

The Last Skywriter in the Universe

Written by Steven Keith Bogart

United States

 –

Dream On

Written by Gini Graham Scott

United States

 –

Gimme Shelter Part Three

Written by Kevin O’Neal AKA Dave Davidson

United States

 –

CATEGORY: Film on Women

WINNER

Except for residents

Directed by Jacques Jack MICKE

France

CATEGORY: Films on Disability Issue

WINNER

Invisible

Directed by Steve Downey

United Kingdom

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

Reality TV

Directed by Zay Rodriguez

United States

CATEGORY: Music Video

WINNER

Don’t forget our days together

Directed by Adriano Martorana

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

VideoClip – Zé do Telhado

Directed by Luis Dias

Portugal

CATEGORY: Narrative Feature

WINNER

HELLO JINDAGI /LIFE

Directed by Everest Surya Bohara

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

We Need Rent Money

Directed by Blake Evan Laitner

United States

 –

No Expectations

Directed by Bob Jones

United States

 –

Happy Ending

Directed by Akira Iwamatsu

Japan

CATEGORY: Psychological Thriller

WINNER

The American Crow

Directed by Eric F. Adams

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

the escape of the century

Directed by Jacques MICKE

France

CATEGORY: Short Film

WINNER

The Choice

Directed by Nikoloz Bezhuashvili

Georgia

             –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Beautiful Violence

Directed by Joey Medina

United States

ESSENCE ON TIME FRAMES

Directed by Luis Dias

Portugal

The Blade

Directed by Bob Jordan

United Kingdom

The Family Drunk

Directed by Frederick Wayne mcfeeters

United States

VARAHAM

Directed by RIJO VELLANI

India

The Feeling Expert

Directed by Jamie Anderson

United States

Amerikan

Directed by Oxana Nechaeva

Russian Federation

THE IDEA OF THE CENTURY

Directed by Alexandre Spieser

France

CATEGORY: Short Script

WINNER

Art is Dead

Written by Paul Harker

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The mountain

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

Man of a Funny Age

Directed by Joey Medina

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Gimme Shelter Part Three

Written by Kevin O’Neal AKA Dave Davidson

United States

CATEGORY: Travel Film

WINNER

Zaragoza. Spanish Debut

Directed by Iryna Melnyk Novak

Spain

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

WINNER

GBG Crane Memory

Directed by jonas myrstrand

Sweden

_

CATEGORY: Web and New Media

WINNER

Gimme Shelter Part Three

Directed by Christopher Kulikowski

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SWAP 3 First Chapters

Directed by Andre Gaumond

Canada

CATEGORY: Young Filmmaker

WINNER

dementia

Directed by Bella Merlino

Australia

_

Leave a Comment

Your email address will not be published.